Loading

KATALOG

Bir firmanın, ürünlerinin en içerikli ve en detaylı tanıtım aracıdır ve firmanın kurumsal kimliğiyle özdeşleşmesi önemlidir…

Reklamın ve tanıtımın büyük önem kazandığı günümüzde kullanılan yöntemlerin başında gelen katalog kurumsal firmaların bugün kendilerini ifade etmek ve tanınmak için vazgeçilmezlerindendir.

Katalogun kaliteli olması firmanın kurumsal alanın artmasına ve markalaşmasına yardımcı olur. Katalog, günümüzde daha çok firmaların veya kurumların ürün ya da hizmetlerini tanıttığı matbu kitapçıklar olarak anlaşılsa da internetin gelişmesiyle birlikte dijital ve online katalog da önem kazanmaya başlamıştır. El ilanı tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

• Katalogda kullanılan resimler yazılar zeminler birbiriyle uyum içinde ve çözünürlükleri yüksek olmalıdır. El ilanlarımızda en boy oranları standart olmalıdır.
• Firmanın logosu tanıtılacak ürünler ve istenilen konu firmanın kurumsal kimliğiyle uyumlu olmalı kolay anlaşıla bilmelidir.
• Renkler CMYK olarak çalışılmalı ve basım sırasındaki renk farklılıkları göz önünde bulundurulmalı. Gerekiyorsa renk düzeltmeleri yapılmalıdır.
• Kullandığımız ürünler ön planda olmalıdır, çünkü bir el ilanında amaç ürünü ön plana çıkarmaktır. Yazılarımıza fazla kontur (stroke) vermemeliyiz.
• Kullandığımız yazı karakterlerimizi insanların zorlanmadan okuyabileceği yazı karakterleri seçmeliyiz. Aksi takdirde eline alınca okumandan kaldırıp atabilir. Anlattığımız kriterlerde bir katalog tasarımı şu şekilde olabilir:

Ürün ağırlıklı katalog hazırlamak için verilecek bilgi kadar görsellik de önemlidir. Ürünlerin dikkat çekici fotoğrafların kullanılırken, dikkat çekici özelliklerinin ayrıntıya girmeden yazılması katalogun işe yaraması için çok önemlidir. Kısaca, katalog hazırlarken, gereksiz bilgilerden kaçınılarak müşterinin ürüne odaklanması sağlanmalıdır.

Kataloglarda amaç potansiyel müşteriyi daimi müşteriye dönüştürmek olduğu için katalog hazırlamak firmalar için oldukça önemlidir. Bu yolla hem ürün ve hizmetlerinizi duyurmuş hem de sizden haberdar olmayanlar için firmanızın tanıtımını yapmış olursunuz.